Daugiau

Lietuvos sportininkai Europos „Makabi” žaidynėse Budapešte

08/16/2019 Aidas

Delegacijoje daug jaunimo

Lietuvos sporto klubo „Makabi“ delegacija grįžo iš Budapešte vykusios 15-osios Europos makabiados su puikia nuotaika. Žaidinės mūsų sportininkams baigėsi kaip niekada sėkmingai – laimėti net 62 (25,18,19) makabiados medaliai. Pagal jų skaičių tarp valstybių Lietuva užėmė garbingą 5 vietą. Į priekį praleidusi tik JAV (155 medaliai), Vokietiją (101), Vengriją (100) ir Dž. Britaniją (87). 25 kartus Lietuvos atstovai lipo ant aukščiausios apdovanojimų pakilos, pagal olimpinę tradiciją 25 kartus buvo grojamas Lietuvos himnas.

„Per visas, anksčiau vykusias Europos makabiadas mūsų sportininkai iškovojo 91 medalį. Taigi Budapešte tikimės iškovoti Lietuvai šimtąjį apdovanojimą“, – prieš išvažiuojant spaudos konferencijoje, vykusioje Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės namuose, sakė Lietuvos „Makabi“ klubo prezidentas Semionas Finkelšteinas. Sėkmės ir medalių sportininkams palinkėjo ir  Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky. Jų lūkesčiai išsipildė su kaupu.

Budapešto makabiada vyko liepos 29 – rugpjūčio 7 dienomis. Joje dalyvavo per 2500 sportininkų iš 41 Europos šalies, taip jų buvo ir mūsų kaimynai – Lenkijos, Estijos, Baltarusijos, Rusijos makabiečiai. Į Europos makabiadą buvo pakviesti ir sportininkai iš Australijos, JAV, Meksikos, Pietų Afrikos Respublikos ir, suprantama, iš Izraelio. Buvo rungtyniaujama 21-oje sporto šakoje. Europos ir pasaulio makabiados vyksta Tarptautinio olimpinio komiteto globoje.

Žiupsnelis istorijos

Lietuvos „Makabi“ klubas jau turi seną, garbingą, deja, ir skausmingą, istoriją. Vilniaus žydai sportininkai pirmieji, dar 1916 metais Lietuvos teritorijoje įkūrė „Makabi“ klubą. Kaune pirmasis „Makabi“ klubas buvo įkurtas 1919 metais. Greitai „Makabi“ klubai susikūrė beveik visuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose. 1920 metais Kaune buvo įkurta Lietuvos žydų sporto klubų sąjunga „Makabi“. 1932 metais Lietuvos makabiečiai jau dalyvavo pirmoje pasaulinėje žydų makabiadoje, vykusioje Britų Palestinoje, Tel Avivo mieste, 1935 metais – antrose žaidynėse. Deja sovietinė okupacija sudavė skausmingą smūgį – 1940 metais „Makabi“ sąjunga buvo likviduota, jos turtas nacionalizuotas. Dar labiau pakenkė nacistinė okupacija, vykdžiusi holokausto politiką. Tik prasidėjus Lietuvoje Atgimimui, atsirado galimybė vėl atkurti „Makabi“ sportinį judėjimą. 1989 metais Vilniuje įvyko atkuriamasis„Makabi“ klubo suvažiavimas.

Budapešto makabiada Lietuvos sportininkams buvo jau septintosios Europos „Makabi“ žaidinės. Be to atkurtas Lietuvos „Makabi“ klubas dalyvavo aštuoniose pasaulio makabiadose, kurios kas ketveri metai vyksta Izraelyje. Beja, Lietuvos „Makabi“ delegacija, dalyvaudama 1989 metais 13-tosios Pasaulio makabiados atidaryme, buvo pirmoji, istorinė Lietuvos delegacija, Tarptautinio Olimpinio Komiteto pripažintose varžybose dalyvavusi su Trispalve. Tai buvo išties didvyriškas poelgis, nes Lietuvos makabiečiai važiavo dar su sovietiniais pasais.

Plaukikų triumfas

Šiemet Lietuvos delegacijai daugiausia medalių, net 53, iškovojo šeši plaukikai. Beja, trys iš jų yra Lietuvos plaukimo rinktinės nariai. Kiekvienas plaukikas savo amžiaus grupėje turėjo galimybę dalyvauti nuo 12 iki 16 distancijų ir estafetėse.

Jaunių grupėje vilnietė Erika Filipavičiūtė iškovojo dvylika medalių, dešimt iš jų aukso (tame tarpe vieną estafetėje) ir du sidabro.

Jaunoji kaunietė Kamilė Ilijonskytė iškovojo septinis medalius, šešis aukso (tame tarpe vieną estafetėje) ir vieną bronzos.

Vilnietis plaukikas Kristijonas Šreiberis į Vilnių atsivežė devynis medalius, šešis iš jų – aukso (tame tarpe vienas estafetėje), du sidabro ir vieną bronzos.

Plaukikas vilnietis Robertas Nikitinas  irgi laimėjo devynis medalius, iš jų keturis aukso (tame tarpę vieną estafetėje), du sidabro, tris bronzos.

Čia didelis ir plaukikų trenerės Oksanos Sinkevič bei plaukikų, o kartu ir jaunių delegacijos vadovo Artiomo Perepelicos nuopelnas.

Suaugusių plaukikų grupėje puikiai pasirodė broliai Andrejus ir Aleksejus Fadejevai. Andrejus laimėjo devynis medalius, po tris aukso, sidabro ir bronzos. Aleksejus – septinis medalius, keturis iš jų aukso, du sidabro ir vieną bronzos.

Fechtuotojų, badmintonininkų, tenisininkų medaliai

Fechtuotojas Alan Rinkevič iškovojo aukso medalį individualioje įskaitoje ir vieną aukso bei du sidabro medalius komandinėse varžybose su kitų šalių sportininkais.

Šauniai pasirodė badmintonininkai. 2017 metų Pasaulio makabiados prizininkas kaunietis Markas Šames ir Vitalija Movšovič tapo makabiados čempionais vienetų varžybose. Markas Šames, poroje su klaipediečiu Daniel Tarachovskij iškovojo sidabro medalį. Vilnietė Vitalija Movšovič, kartu su Ukrainos makabiete Natalija Rutgauzer irgi iškovojo sidabro medalį, o Vitalija Movšovič poroje su Daniel Tarachovskij – bronzos medalį.

Tenisininkė Alisa Gaivaronskytė iškovojo du aukso medalius, vienetų ir moterų dvejetų, kartu su Vokietijos sportininke.

Vilnietė Valentina Finkelšteinienė tapo makabiados nugalėtoja veteranių grupėje.

Labai perspektyvi penkiolikmetė stalo tenisininkė vilnietė Gerda Šišanovaitė, dalyvaudama suaugusių varžybose (jaunius dėl mažo dalyvių skaičiaus apjungė su suaugusias) laimėjo bronzos medalį. Ji – garsaus stalo tenisininko, Lietuvos stalo teniso čempiono Mirono Krejerio anūkė.

Pats jauniausias makabiados dalyvis, 10 – metis šachmatininkas šiaulietis Danielius Šer, užėmė labai aukštą 4 vietą, dalyvaudamas su meistrais ir didmeistriais. Jį treniruoja jo tėvas Eduardas Šer.

Futbolininkai vėl sublizgėjo

Lietuvos futbolininkai makabiadose dukart tapo Europos čempionais, triskart vicečempionais, todėl medalių tikėtasi ir Budapešte. Komandos vadovai buvo Matvejus Frišmanas ir Gercas Žakas, turėjo žaidžiantį trenerį Arūną Šteiną. Komanda sėkmingai pusfinalyje nugalėjo 3:1 Meksikos rinktinę, tačiau finale 1:6 pralaimėjo Izraeliui ir ketvirtą kartą tapo Europos makabiados vicečempionais.

Makabiadoje buvo plati kultūrinė programa, ekskursijos, šabat pamaldos didžiausioje Budapešto sinagogoje bei šabat vakarienė žaidynių dalyviams.

Visai Lietuvo makabiečių delegacijai vadovavo Semionas Finkelšteinas. Sportininkams uniformą, kaip ir LTOK delegacijoms, pasiuvo „Audimas“. Uniformoje panaudota Lietuvos „Makabi“ atributika, kurią sukūrė dailininkas ir makabietis Ilja Bereznickas.